Friday, 11.15.2024
My site
Site menu
Login form

 

            Тривалий час історія держави і права України (далі ІДПУ) розглядалася лише в межах історії держави і права інших країн, зокрема, Литви, Росії та Польщі.

            Розбудова незалежної правової держави, обумовлює необхідність і актуальність критичного переосмислення державно-правового розвитку України.

            ІДПУ є фундаментальною юридичною дисципліною, яка становить невід’ємну частину і необхідну складову вищої юридичної освіти.

            Предметом ІДПУ є пізнання загальних законів виникнення, розвитку і змін типів та форм держави і права, особливостей функціонування державних установ та інститутів права в конкретних історичних умовах.

            ІДПУ, досліджуючи державно-правові явища в історичному розрізі, вивчає, зокрема, такі аспекти: 1) організація і діяльність органів державної влади, місцевого управління, судочинства; 2) джерела національного права, еволюцію окремих галузей права, зміст найважливіших правових інститутів та норм (право власності, злочин, покарання); 3) взаємодію державних органів та правових інститутів.

            Вивчення ІДПУ призводить до створення об’єктивної системи знань про становлення, сутність та розвиток таких соціально-важливих інститутів як держава і право України.

            ІДПУ має свою методологію, яка визначає основні філософсько-світоглядні підходи, принципи та методи вивчення історико-правових явищ. 

            Філософсько-світоглядні підходи обумовлюють, зокрема, ідеалістичне або матеріалістичне розуміння історії державно-правового розвитку.

            Представники ідеалістичної концепції виходять з первинності духу і свідомості, а тому основою історичного процесу вони вважають розвиток духовності, моральний розвиток людини.

            Прихильники матеріалізму вважають, що первинним є матеріальне життя, а тому саме економіка визначає розвиток суспільства і людини.

            Сучасна вітчизняна історико-правова наука розглядає державно-правовий розвиток як природно-історичний процес, на який впливають також суб’єктивні фактори (національна еліта, політичні діячі).

            Основні правила, яких необхідно дотримуватись при вивченні історико-правових явищ і подій, є принципами історико-правових досліджень.

            Основними принципами ІДПУ є: 1) принцип об’єктивності – неупередженість, незалежність суджень від світоглядних та суспільно-політичних орієнтацій дослідника. Відображення не тенденційно підібраних, вибіркових фактів, а аналіз державно-правових інститутів у всій повноті; 2) принцип історизму – виявлення об’єктивних закономірностей та особливостей виникнення і розвитку держави і права в Україні з метою використання позитивного досвіду минулого для уникнення помилок у майбутньому; 3) принцип все сторонності дослідження -    глибоке опрацювання і аналіз наявного матеріалу, ґрунтовне вивчення проблеми з метою правильної оцінки сутності державно-правових явищ та інститутів; 4) принцип системності – необхідність розуміння історії держави і права як системної науки, яка досліджує державу і право у їхньому взаємозв’язку і взаємозумовленості, адже держава без права і право без держави існувати не можуть.

            Способи, прийоми дослідження історико-правових явищ є методами ІДПУ. Універсальним методом є діалектичний метод, який передбачає дослідження явищ у їхньому русі і розвитку, розкриває закономірні зв’язки між необхідністю і випадковістю, змістом і формою, сутністю та уявленням.

            Конкретно-науковими (загальними) методами ІДПУ є: формально-логічний, порівняльно-історичний, функціонального аналізу, системно-структурний.  

            Спеціально-науковими методами ІДПУ є: історико-правовий порівняльно-правовий, формально-юридичний.

 

1.        Періодизація  історії держави і права України

 

            Періодизація ІДПУ – хронологічно, системно і логічно обґрунтований виклад матеріалу, поділений для ліпшого засвоєння на певні періоди.

            В ІДПУ відсутня єдина і чітка періодизація. Науковці визначають від 5 до 19 періодів.

            Найбільш придатною видається така періодизація ІДПУ: 1) середина І тис. до н.е. – середина І тис. н.е. – поява державних утворень у Північному Причорномор’ї та Приазов’ї; 2) VI - середина  XIV ст. н.е. – виникнення, розвиток і занепад Київської Русі, Галицько-Волинське князівство; 3) XIVXVI ст. – українські землі під владою іноземних держав; 4) початок XVII – друга третина XVIII ст. – козацька держава і право; 5) кінець XVIII -  початок XX ст. – Україна під владою Росії, Польщі та Австро-Угорщини; 6) 1918 – 1921 р. – проголошення української державності після Першої світової війни (УНР, Директорія); 7) 1922 – 1991 р. – Україна у складі СРСР; 8) 1991 – 2009 р. – відновлення української державності, становлення національного права. 

 

Search
Calendar
«  November 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Entries archive
Site friends
  • Create a free website
  • Online Desktop
  • Free Online Games
  • Video Tutorials
  • All HTML Tags
  • Browser Kits
  • Copyright MyCorp © 2024
    Website builderuCoz